Netradiční živé ploty a plůtky

Smrk

Živé ploty ze smrku jsou zajímavou alternativou zejména tam, kde vyniká rustikální styl staveb, anebo pro rekreační chaty umístěné v přírodních amfiteátrech. Jsou živoucí dekorací, značnou výhodou je, že smrk neopadává, na rozdíl od modřínu, a že pichlavé jehličky zároveň mohou odradit nezvané návštěvníky. Ideální výška plotu je 200 cm, snadno se zastřihává a udržuje, pouze zpočátku pomaleji roste. Rozestup sazenic se doporučuje přibližně 60 – 70 cm.
dřevěná lavička

Túje

Klasická volba, která však někomu připomíná hřbitovní zázemí. To je však jen klamné zdání, neboť existuje více typů tújí vhodných pro tyto účely. Rychle rostou, sazenice mohou být dokonce velmi vzrostlé a již během dvou nebo tří sezón máte na zahradě plot téměř dokonale zarostlý. Stejně jako u smrku je údržba jednoduchá, túje jsou velmi dekorativní a navozují příjemnou atmosféru soukromí prakticky kdekoliv.
městský park

Tis

Neměli byste zapomínat, že tis je prudce jedovatý, především jeho plody ve formě červených kuliček, které svádí malé děti brát je do úst. Pokud s tímto nemáte problém, je překrásnou dekorací na okrajích zahrad, dobře se tvaruje a zastřihává a je jednou z nejkrásnějších dřevin na našich zahradách. Tis vás dozajista přežije, dožívá se totiž více než tisíce let, ostatně dva takové exempláře můžete spatřit u obce Krompach v Lužických horách.
živý plot

Klematis

Překrásná, fialově kvetoucí popínavá rostlina je zajímavým zpestřením pergol, altánů, venkovních teras a bazénů a také živých plotů. Vyžaduje však oporu, kde se může plazit, jinak je ovšem nenáročná a nemá žádné zvláštní nároky na údržbu.

Břečťan

Většinou se s ním setkáte jako s popínavým druhem, který nahrazuje fasády domů, ale zároveň se hodí pro tvorbu plotových bariér. Lze jej nechat popínat po zdivu a vytvořit pouze iluzi živého plotu, anebo vztyčit plot z pletiva, kterým pak břečťan může prorůstat. Roste velmi rychle a vyžaduje alespoň jednou ročně zastřihávat koncové výhonky. Výhodou je, že přes zimu neopadává.