Ještě že máme kuřáky


Čeští vládní politici naslibovali voličům hory doly. Slíbili přidat mnohým ze státních zaměstnanců, slíbili zvýšení důchodů, dopřáli štědré dotace na dopravu vybraným kategoriím lidí a podobně.

smrtka na cigaretě

Už v době, kdy toto slibovali, dobře věděli, že na to nemají peníze. A to navzdory panujícím dobrým časům, kdy se ekonomice dařilo, příjmy státní kasy vzrostly, lidé snadno sháněli práci a bylo tak docela dobře. Už tehdy naši vládci věděli, že opět budeme žít na dluh, že bude opět deficitní státní rozpočet.
krabička cigaret

A nyní se navíc začalo proslýchat, že se dobré časy začínají pozvolna chýlit ke konci. Inflace roste, ceny stoupají a lidé počínají mít s těmito nejednou problémy. A dokonce už ani nejjistější investiční prostředek, tedy státní dluhopisy, netáhne a vláda tak počíná trpět tím, že přestává být kde brát. A to ještě ani zdaleka nejsme ve svrabu, jak se říká.

A tak se hledá, koho by bylo možno dřít z kůže. Aby se alespoň něco ze slibů, jež jsou neufinancovatelné, splnilo a vládní politici neztratili tvář a zejména preference. Ovšem komu vzít, aby se veřejnost neobrátila proti nim?

Řešení se našlo. A jako obvykle se dotýká těch, kdo bývají v podobných situacích na ráně jako první. Těch, kdo ostatním smrdí. A to doslova.

Vládní strany si zkrátka usmyslely, že jednoduše vytřískají peníze na plnění svých dříve naslibovaných nesmyslů z kuřáků. Protože to jsou vysloveně dokonalé oběti jejich zvůle. Protože za ty se nepostaví nikdo; ani nekouřící většina, ani jinak s rozmařilou vládní politikou nesouhlasící opozice.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně toho zahřívaného, by prý měly příští rok vzrůst. A to hodně citelně. Krabička cigaret by tak měla, jak o tom již informovaly vládní internetové stránky, podražit rovnou i o celých třináct korun. Což by mělo zvýšit příjmy veřejných rozpočtů v následujících dvou letech o miliardy korun.
plný popelník

A co myslíte, že se s těmi miliardami stane? Hádejte.

Jestli se domníváte, že se díky nim bude v této zemi žít někomu z prostých lidí lépe, je mi vaší naivity vážně líto.