Na kole podél říčního toku

Cyklistika je v České republice druhým nejmasovějším sportem, ihned za turistikou. Spolu s lyžováním tvoří trojici nejoblíbenějších aktivit. Vybavení pro tuto činnost nemusí být vzhledem k současným cenám bicyklů neúnosné a navíc lze řadu jízd koncipovat velice úsporně. Kolo lze totiž osadit nosiči a brašnami, a pokud jste duší alespoň trochu romantik, lze trávit dovolenou pod stanem ve vyhlášených kempech, nejlépe v blízkosti vodních toků.

kolo u stromů

Proč zrovna vodní toky

Jízdní profil – Zvolit putování podél řeky, směrem po proudu je výhodné zejména kvůli pohodové jízdě převážně z kopce a se zajímavými výhledy. Zejména cesta podél Vltavy, Sázavy a Lužnice patří k nejkrásnějším a tekoucí řeka v nás vyvolává určitý pocit bezpečí a zároveň romantického snění. Lidé totiž vždy vyhledávali vodní toky kvůli zdroji pitné vody a máme v genech tento jev hluboce zakořeněný.
senioři na kolech

Prostorné kempy – Podél řek je vybudována síť kempů určených pro vodáky i pro rybáře a dovolenkáře s karavany, většina z nich je vybavena veškerým potřebným zázemím počínaje toaletami, sprchou s teplou vodou a konče nákupními možnostmi a restauracemi nebo občerstvením.

Jiní lidé – cyklista se mezi vodáky doslova vytratí. Splyne s nimi v davu kempů a ti jej nepovažují za vetřelce. Naopak bývají večerní posezení v zahradních hospůdkách příjemným zpestřením a mezi vodáky se navíc nikdy neztrácely osobní věci. Zvláště na méně frekventovaných tocích je nemyslitelné, že by se tu objevil zloděj, naopak vás může příjemně překvapit, když vám někdo cizí nabídne pomoc při lepení trhliny v lodi nebo se zajištěním dřeva na oheň, či se základními potravinami. Vodáci si mezi sebou vypomáhají, tento zvyk se nese již z doby socialismu.

Frekvence pohybu cyklistů – největší frekvence bývá u cyklostezek, které spojují významné kulturní a přírodní památky. Většina z nich se nenachází v bezprostřední blízkosti vodního toku, a tak je tento úsek zpravidla poklidný, stejně tak pohyb automobilů na silnicích třetí třídy.