Je pro dítě střídavá péče vhodná? Kdy to může fungovat a kdy o tom raději ani nepřemýšlet?

Když se rodiče rozvádějí, není to nikdy pro děti snadné. I rodiče se musí umět dobře rozhodnout a hlavně se domluvit na péči o děti. Je vhodná střídavá péče? 

Je pro dítě střídavá péče vhodná? Kdy to může fungovat a kdy o tom raději ani nepřemýšlet? 

Střídavá péče o dítě po rozvodu je u nás stále běžnější, zatímco dříve bylo vždy téměř jisté, že dítě do péče dostane jejich matka, dnes to tak jasné není a u rozvodu se tak často žádá právě o střídavou péči. I když se to může zdát jako vhodné řešení, rozumné řešení a pro dítě i vhodné řešení, ne vždy tomu tak je. Jakmile se dítě musí pravidelně přesouvat, má vlastně dva domovy, nemusí být vždy šťastné, i když tráví stejně času s otcem i matkou. Za jakých podmínek je možné o střídavé péči vážně uvažovat a kdy je lepší raději ustoupit a vzít v potaz to, co bude pro dítě nejlepší? 

pár před rozvodem

Rodiče se musí umět dohodnout 

Jakmile mají rodiče mezi sebou problémy, rozvádí se a neumí společně komunikovat, je střídavá péče tím nejhorším možným řešením. Jakmile se totiž dítě má pravidelně přemisťovat, má mít dva domovy a má tomu celému porozumět, je nutné, aby společně rodiče i nadále fungovali a uměli se na všem domluvit. To však bývá problém a ne každý pár se po rozvodu dokáže chovat stejně v otázkách rodičovství, jako předtím. Komunikace je ale v tomto případě zcela zásadní a bez ní to prostě nejde. 

rodina s dětmi

Práce, bydlení a péče o dítě 

Je třeba se uvědomit, že ani samotné dítě to nemusí snášet úplně nejlépe. Dítě může být zmatené, unavené z toho, že je například polovinu měsíce u matky a pak zase u otce, takže tahle varianta nemusí znamenat vždy to nejlepší řešení. Nehledě na to, že může rozhodovat i vzdálenost. Je nutné, aby rodiče od sebe nebydleli příliš daleko, dítě by mělo mít jen jednu školu nebo školku, jinak také může trpět. A v neposlední řadě je nutné domluvit se i v práci. Ne každý má možnost se kvůli pracovním povinnostem věnovat dítěti naplno, rozhodující je třeba pracovní doba nebo to, jak daleko je nutné do práce dojíždět. Zvážit je tak zapotřebí nejrůznější věci a okolnosti. 

A pokud je dítě již větší, určitě by rodiče měli chtít znát i jeho názor.