Nejčastější chyby v krmení koček

Ano, každá kočka chce už ze své přirozenosti ochutnat, co dobrého to mají jeho majitelé. Neměli byste však propadnout pokušení, protože většinou uškodíte jak čtyřnohému mazlíkovi, tak i sobě. Kočky si snadno zvyknou, že jim z lidské večeře něco spadne na zem, že dostanou svůj podíl. A pak je už nedonutíte žrát jejich vlastní granule či konzervy. Ano, člověk to má přeci mnohem chutnější!

Lidé si často milně myslí, že kočky milují sladké. Jogurty, tvarohové zmrzliny, případně i jiné tvarohové dezerty a zákusky. Omyl! Kočka nerozezná sladkou chuť. Na rozdíl od člověka ale dokážou pouhým ochutnáním zjistit, jak je daná věc tučná a výživná. Právě proto milují tvarohové výrobky. To ale neznamená, že jim cukr neškodí. Je to stejné jako u lidí. I kočka může mít cukrovku z toho, co dostává jako takové drobné přilepšení. Proto by neměly dostávat ani nic sladkého.

Kočka a zmrzlina

Kočky by neměly žrát nic, co jim není přirozené. Pokud se náhodou stane, že nějaký člen rodiny či pouhá návštěva kočce dá krém z dortu, je to výjimečná příhoda. Nemusíte se bát, že by se něco kočce stalo. Ale nesmí se to stát pravidlem. A další důležitá věc! Nikdy nesmí sežrat nic čokoládového! Čokoláda, i v malém množství, funguje v kočičím organizmu jako jed.

Stejný případ jsou brambory či bramborové slupky. Kočky je milují, cítí z nich škrob, něco, co vyčistí jejich zažívání. Problémem je, že ač je to pro kočky lákavý pamlsek, může dojít k nepříjemným zažívacím potížím!

A co kočka a mléko či smetana? Tato nádherná chlupatá stvoření přece jsou všude vyobrazována, jak pijí mléko. To je ale to nejhorší, co jim můžete udělat. Kočky nejsou většinou schopny strávit kravskou laktózu. Proto pití mléka může vést k nezastavitelnému průjmu a při dlouhodobém podávání i k vyhladovění a smrti mazlíčka.

kočka a mléko

A co když musíme dokrmovat koťátko? Co když ještě není schopné pozřít pevnou potravu a je potřeba nahradit mu kojící matku? Určitě mu nedávejte mléko v jakékoliv podobě. Ani kondenzované a rozředěné. Pro koťata existují přímo určená sušená mléka, která obsahují potřebné živiny a hlavně žádnou laktózu.

Nehazardujte zbytečně s životem chlupáčků! Zvažte, co jim dáte ochutnat.