Psoun jako domácí mazlíček

Říkáte si, že je zvláštní chovat „divokého“ hlodavce? Nebyli byste první, ani poslední. Psoun pochází z oblasti Severní Ameriky. Máme dva druhy psouna prériového – černoocasý a běloocasý. Psouni běloocasý se vyskytují v hornatých oblastech, naopak psoun černoocasý preferuje sušší oblasti v travnatých prériích. Jak tyto dva jedince od sebe rozeznáme? Jednoduše! Jak už z názvu vyplývá, rozhodovat bude barva špičky ocasu. U psouna běloocasého je poslední třetina ocásku bílá.
psoun prériový

Hierarchie

Psouni žijí ve volné přírodě v rodinných společenstvech, které tvoří samec a několik samic s mláďaty. Jedinci mají silný sociální pud, a proto se často můžeme setkat s tím, že se jedinci dvou rodin zdravý letmým polibkem a očicháním análních žlázek. Toto chování se nemusí vyskytovat u každého. Často se stává, že na sebe narazí jedinci s rodinou silně teritoriálního chování, a to obzvláště v období říje, pak může dojít i k nepříjemným střetům mezi jedinci.

Chov psouna

Psouni se řadí svojí povahou mezi mírumilovná zvířata. Mají krotkou povahu a jsou závislá na svém majiteli. Nemají rádi samotu. Jsou to velmi dobří společníci, připraveni vám dát velkou porci lásky. Mají velmi rádi fyzický kontakt a je proto důležité, abyste jim věnovali dostatek času. Nemají problém si k vám vytvořit velmi silné pouto. Důležité je držet roli vůdce smečky.

Čím krmit?

Důležitá je pestrost. Psouni jsou mnohdy velice vybíravý, a tak je vhodné krmiva střídat. Stravou může být seno, tráva, granule, kousky ovoce, nebo zeleniny. Psouni mnohdy nepohrdnou ani drobným hmyzem. Důležité je nepřekrmovat. Tak jako většina jedinců, i psouni mají sklony k tloustnutí, a proto je důležité krmit s rozvahou. Samozřejmostí je přísun čisté a pitné vody.
psouni prériový

Ubikace

Můžete si pořídit venkovní výběh, nebo klasickou klec. Pokud se chcete řídit jeho přirozeným životem v přírodě, je vhodné chovat psouny po skupinkách s jedním samcem a více samicemi. Výběh by měl obsahovat velkou část půdy, jako možnost přirozeného hrabání nor. Klec by také měla velikostně odpovídat a měla by být vyplněna vhodnou podestýlkou a pískem. Chybět by neměl malý domeček, voda, misky na krmivo, vhodné hračky. Důležité je pořídit psounovi něco na hlodání, nejlépe kus dřeva. Psouni si pravidelně obrušují hlodáky a vy tak můžete předejít návštěvě veterináře.