Proč existují pouze nebankovní hypotéky bez registru

Zájem o hypotéky každým rokem roste. Je to jen pochopitelné, neboť stále více lidí touží bydlet ve vlastním domě či bytě. Je tedy pochopitelné, že se rozšířila i jejich nabídka, aby si mohl vybrat prakticky každý. A stejně tak je jasné, že některé druhy jsou populárnější než jiné.

Typickým příkladem mohou být nebankovní hypotéky bez registru Hypotekybezregistru.cz. Ta se od té běžné liší tím, že žadatel není při schvalovacím procesu prověřován v registru dlužníků. Zde jsou lidé, kteří aktuálně splácí půjčku či nějaký jiný dluh. A vzhledem k tomu, že v současné době splácí minimálně jednu půjčku více než polovina naší dospělé populace, je pochopitelné, proč je tak oblíbená.

hypoteční kalkulačka

Samozřejmě se můžeme ptát, proč je tento typ hypotéky nabízen pouze nebankovními společnostmi. Proč jej nemají v portfoliu banky, které naprostá většina lidí považuje za důvěryhodnější? Koneckonců by jim to přineslo další klienty, a tedy i zvýšilo zisk. Není tedy hloupé, že nám ji nenabídnou?

Pravdou je, že ji nabídnout ani nemohou. Důvodem jsou zákony a nařízení, kterými se musí řídit. Ta stanovují pro banky mnohem přísnější pravidla, než jaká mají nebankovní společnosti. Ty mohou díky tomu nabízet mnohem širší škálu produktů, což také znamená více zákazníků a vyšší zisk.

předávání klíčů od domu

Jaký je ale důvod těchto přísnějších norem? Je to proto, aby byla zachována integrita bank, a aby byla zajištěna schopnost jejich klientů splácet, a banky tak nemusely sahat k nejrůznějším nepopulárním opatřením, jako je najímání vymáhacích firem či exekuce. Díky tomu mají mnohem větší důvěru svých klientů.

To samozřejmě neznamená, že všechny nebankovní společnosti dávají svým zákazníkům nerovné podmínky, využívajíce toho, že jim nikdo jiný nepůjčí. Samozřejmě takové existují, avšak v naprosté většině případů se jedná o firmy, které se svými klienty jednají na rovinu.

Přesto, pokud máte o hypotéku zájem, je vždy rozhodně dobré si přečíst veškeré podmínky. Vyhnete se tak případným nepříjemným překvapením.