Nová možnost financování pro mladé rodiny

Úvěr ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) se stal okamžitě velice populárním, protože nabízí neuvěřitelně nízký úvěr. Úroková sazba je vázána na referenční sazbu Evropské unie, kdy je nejnižší možná sazba pouhé jedno procento a fixace je možná až na pět let. Půjčit si touto cestou můžete až 1,2 milionu korun na koupi bytu, anebo až 2 miliony na stavbu či koupi rodinného domu. Jedná se tedy o nabídku prvotřídních služeb.
dlážděná silnice
 
Výhodné je to zejména pro sociálně slabší rodiny, které by u běžné hypotéky u banky nesplňovali podmínky nebo neměli na pravidelné splácení své pohledávky. Skvělá je také pro jedince, kteří mají například rozestavěný dům a potřebují finance k jeho dokončení, anebo plánují rekonstrukci bytu. V případě modernizace bytu máte tímto způsobem nárok až na 300 tisíc korun.
 osvětlený chodník k vile

Výhody mají svá omezení

Nejen, že je určena maximální výše pro všechny druhy účelu. Omezené jsou také prostory, na které si ji můžete vzít. Fond vám poskytne peníze jen v případě, že:

  • výstavba rodinného domu nepřesáhne 140 m2,
  • velikost koupeného bytu nepřesáhne 75 m2,
  • podlahová plocha koupeného domu nepřesáhne 140 m2.

 

Zkombinujte jedno s druhým

Pokud stavíte nebo kupujete dům, tak se vám omezení výše částky SFRB nemusí vůbec líbit a nemusí vám stačit. Nezoufejte, protože naději zajisté skýtá kombinace s hypotékou. I zde se ovšem může vyskytnout problém.
 
Musíte totiž bance nahlásit, že na katastru nemovitostí bude mít zástavní právo na nemovitost právě SFRB a ne daná banka. Některým to nemusí vyhovovat, ale pokud na to přistoupí, tak máte vyhráno. Většina bank s tím pravděpodobně bude mít problém, protože nebudou chtít stát až na druhém místě. Znamená to pro ně, že v případě nesplácení se jako první prodejem nemovitosti uspokojí pohledávky SFRB.
 
Dalším problémem by mohli být vaše příjmy. Splácení úvěry a k tomu hypotéky nebude zajisté úplně jednoduché a banka si zaručeně hodně pohlídá, jestli máte dostatečné finanční možnosti. Na druhou stranu vám SFRB umožní přerušit splácení v případě, že například ztratíte práci, budete dlouhodobě nemocni apod., a to až na dva roky.