Není alkohol jako alkohol

Alkohol je zajímavá látka. Má totiž mnohé použití. Téměř každý si se slovem alkohol spojí pití koktejlů a panáků nebo třeba piva. Jenže alkohol není jen toto. Co se týče chemické struktury, alkoholy v ní obsahují hydroxylové skupiny. Jinak jsou to běžné uhlovodíky, což znamená, že jejich základní kostra, na které jsou právě připojené hydroxylové skupiny, je tvořena ze skupin CH, tedy uhlíku a vodíku. Tato kostra může být různé dlouhá, a podle toho se také alkoholy jmenují. Nejjednodušší je methanol, po něm následuje ethanol, propanol, butanol, a mohly bychom takto pokračovat donekonečna.

vlašské ořechy

To, jak je dlouhý řetězec a kolik má na sobě připojených hydroxylových skupin určuje, jaké výsledné https://www.zive.cz/vysledne-cislo/at-1054437/default.aspx vlastnosti bude alkohol mít. Kdybychom začali u toho nejjednoduššího, methanolu, ten moc dobré jméno ve společnosti nemá. Methanol je látka, která vůní a vzhledem připomíná alkohol následující, tedy ethanol. Jenže naše tělo se s ním neumí dost dobře poprat a dochází tak po požití právě k těm nemilým následkům jako je slepota nebo dokonce smrt. Ethanol je látka, která je součástí každých alkoholických nápojů, běžně se nazývá jako líh. Je to látka, která nám zajišťuje ty příjemné stavy uvolnění a sblížení se s ostatními lidmi, kvůli kterým ji pijeme.

likér ve sklenicích

Vedle toho způsobuje druhý den po překročení určitého množství kocovinu a touhu již nikdy nepít. Tento alkohol je ve společnosti poměrně vřele přijímán. Patří ke společnému setkání rodiny nebo přátel či jen tak k večernímu posezení u televize. Je také oblíbený jako dárek, který neurazí a může dobře potěšit. Pokud se jej rozhodnete dát jako dárek, je dobré dávat některý z méně obvyklých alkoholů. Příkladem může být třeba ořechový likér. Ten se vyrábí macerací nezralých ořechů a bylin v lihu a následně se přidá cukr či med pro oslazení. Jedná se tak o nápoj, který se skvěle hodí pro odpočinek během klidného večera.