Nakupujete s malými dětmi?

Některé děti pobyt v obchodech prostě nesnáší dobře. Jsou nervózní, vztekají se, trucují. Dokážou předvést před očima ostatních nakupujících pěkné „divadelní vystoupení“. Když není po jejich, začnou brečet, křičet, přidají i válení na zemi. Hysterickou scénku většinou spustí neochota rodičů něco jim koupit. Když jde o něco z oddělení hraček, dá se „žhavé půdě“ s trochou šikovnosti ještě vyhnout. Pokud je ovšem spouštěčem nějaká dobrota, vyhneme se jí při nákupu potravin jen velice těžko. Obchodníci to maminkám a tatínkům vůbec neusnadňují.
rodina v obchodě
Ba naopak. Ve snaze prodat co nejvíce zboží umisťují různá lákadla do blízkosti pokladen, kde se jim prostě vyhnout nedá. Vždy tam čeká spousta bonbonů, žvýkaček, čokoládiček, lízátek i malých hraček, abychom je ještě k nákupu na poslední chvíli přihodili. A publikum je ve frontě u pokladny (odkud není úniku, vždyť zaplatit chceme) při „vystoupeních|“ ještě větší. Co s dělat? Když reagujeme „nevšímavě“, okolí nás má za ignoranty, kterým nevadí, že jejich děťátko ostatní otravuje. Pokud to nevydržíme a vzteklouna plácneme po zadečku, mohou nás někteří označit hned za tyrany. Není to jednoduché, ale řešení existuje!

 plačící dítě

Logika jde stranou

V případě, že je mrňous již „v akci“ a cloumají s ním emoce, nemá už cenu žádné logické vysvětlování a přesvědčování. Na to není čas. Dítě je nejen vzteklé a rozhněvané, ale podle odborníků zároveň hodně smutné, zklamané. Vlastně potřebuje cítit, že ho máme rádi a chápeme ho. Nejlepší „první pomocí“ je ho obejmout, politovat a co možná nejrychleji s ním opustit rizikové místo. Vzít ho na čerstvý vzduch, kde může tu „velkou křivdu“ rozdýchat a uklidnit se. V žádném případě mu na usmířenou nekupujeme věc, která celou hysterii „spustila“! Dítě to pak bere tak, že jeho strategie je správná, že to na nás zabírá. A při nejbližší příležitosti ji jistě zopakuje. Čekají nás pak opět horké chvilky a ostuda.

 

Preventivní opatření

Někdy se snadno stane, že podobná hysterická chvilka přijde v obchodě i na dítě, které nic podobného obvykle nepředvádí. Takovým chováním může dítě reagovat, když se nudí, je unavené, je mu horko. Když už tedy musíme děti na nákupy brát, sledujeme vždy jejich náladu a potřeby. Snažíme se je v těchto situacích co nejméně vystavovat stresu!