Co je to doména

Když chcete navštívit nějaký web, třeba o psech, musíte zadat jeho přesnou adresu. Pozor nemyslím hledání, to je něco jiného. Dáte-li do vyhledávače slovo pes, nezadali jste adresu, ale prostě vyhledáváte všechny weby, které se psů týkají. Chcete-li však najít ten konkrétní, musíte vědět, kde je přesně umístěn. A jeho adresa jsou čtyři krát čtyři čísla, které odděluje tečka. Například 1111.2222.3333.4444.
Uvázaný pes
To je přesná adresa, respektive to místo, kde je tento web uložen. Tato číselná adresa je zde díky protokolu TCP/IP, ale o tom jinde. A nyní si představte že vámi oblíbený web má tuto adresu 4852.5621.4256.1835. a tato si máte pamatovat. A pak totéž jen jiná čísla z každého dalšího webu, který rádi navštěvujete. Nejde to že? Schválně si zkuste výše napsané číslo zapamatovat, a po přečtení tohoto článku si jej zkuste vybavit.

Takže tyto čísla jsou převáděny na písmenka, která se přeci jen pamatují lépe. Jednoznačně si jistě zapamatujete název „Pes, můj kamarád“ nežli čísla výše napsaná. Nu a pesmujkamarad, ano tak jak to vidíte napsáno, s předponou a příponou, to je doménové jméno.

To se dělí na tři části. Doména nejvyšší, nad níž už žádná nesmí a nemůže se nazývá TLD. Je to z anglické zkratky Top Level Domain. Ta je pro každý stát jen jedna a říká se jí národní doména. Ovšem ještě jsou generické, jako třeba pro celou Evropskou unii doména eu. Další je například com., nebo net. Tohle je první doména i když je uváděna jako poslední.
Generické domény

Na druhém místě odzadu již může být co chce. Třeba okruh zájmů, tak například již zvolený pes v jakékoli formě. Třeba, pespritelcloveka, pesvnouzi, prostě cokoli. Ta se musí nechat registrovat na doméně první úrovně, tedy té zmíněné trošku výše. Pokud je doména se psem volná, máte doménu druhého řádu a tím i svůj web, který si necháte postavit, nebo si jej prostě uděláte sami.

Vidíte, že doména není nic složitého.