Projekt E-bezpečí – pro vás, vaši rodinu a nejenom

Většina z nás již pravděpodobně dlouho ví, že chytré telefony, aplikace, sociální sítě, média atd. jsou všude kolem nás a nedokážeme ve své podstatě už bez nich žít, co samozřejmě způsobuje, že vzniká určité ohrožení našich dat a soukromí. Můžeme se ale bránit a projekt E-bezpečí vznikl právě proto, abychom se dozvěděli, jaké máme možnosti.
 Hacking a jiné kybernetické útoky
Cílem E-bezpečí je hlavně popularizace vzdělávání a prevence v oblasti online prostředí a varování před všemi druhy možných nebezpečí vyplývajících z používání internetu běžným uživatelem. Docent Kamil Kopecký a doktor René Szotkowski již od roku 2008 pod záštitou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pracují na tom, aby každý člověk, ať starší nebo mladší, byl schopen rozeznat riziko.
 
Na webových stránkách projektu najdete spoustu článků o kybernetické kriminalitě, kyberšikaně, sextingu, phishingu, sharentingu, kybergroomingu, stalkingu a jak byste měli zabezpečit svůj vlastní počítač. Dokonce můžete také zhlédnout videopřednášky nebo poslechnout si podcasty na téma online bezpečnosti.
 
Pro rodiče, učitelé a žáky jsou tam dostupné materiály, které lze použít během vyučování např. na základní nebo střední škole, či doma, když se snažíte dětem vysvětlit, proč by neměly věřit lidem na internetu a jaká jsou všechna možná nebezpečí s tím spojená.
 
Pokud máte zájem, můžete se také podívat na výzkumné zprávy, díky kterým se dozvíte, jak české děti dokážou fungovat v online světě nebo jak moc v roce 2016 utrpěli učitelé kvůli kyberšikaně.
 Internet a nebezpečí
E-bezpečí má dokonce svůj Youtube kanál, kde najdete 7 krátkých základních lekcí o tom jak např. vytvořit bezpečná a snadno zapamatovatelná hesla nebo jak rychle odhalit podvodné zprávy a nenechat se nachytat.
 
Pokud máte tedy zájem zajistit sobě a svým blízkým bezpečí na internetu, tak stránka e-bezpeci vám to rozhodně značně zjednoduší.