Jedlá soda je zázrak v oblasti úklidu

Jedlá soda. Docela obyčejná věc, kterou používáme hlavně v kuchyni. Věděli jste ale, že ji lze využít i jako šikovného pomocníka při úklidu? V tomto článku se podíváme na různá využití jedlé sody pro čistou domácnost.
Jedlou sodu koupíte běžně v obchodě a stojí pár korun. V podstatě tak ušetříte za nákup klasických čisticích prostředků a účinek bude pozoruhodný.
zelený mop
Na čištění toalet i zašlých spár v dlažbě
Pro krásně čistou toaletu použijeme jedlou sodu, kterou nasypeme do záchodové mísy. Zalijeme ji octem a necháme několik minut působit. Záleží na míře znečištění. Pokud se nečistoty drží, použijeme záchodovou štětku a povrch tak dočistíme. Spláchneme a je hotovo.
Zašlé či špinavé spáry v dlažbě trápí čas od času každého. Na jejich účinné odstranění nám postačí pouze jedlá soda a voda. Z té vytvoříme hutnější pastu, kterou na spáry nanášíme starým zubním kartáčkem. Doporučuji kartáček s tvrdšími štětinami. Manuálně tak spáry drhneme pastou z jedlé sody a sami uvidíte, jak se nečistoty uvolňují. Vyčištěné spáry je pak nutné nějak ošetřit, aby se tam nečistoty opětovně neusazovaly.
Stejně tak můžete přidat lžičku jedlé sody do vody při mytí nádobí. Jedlá soda nádobí lépe odmastí.
Využít se dá i jako účinný čistič odpadů – jedlou sodu nasypeme do odpadu a zalijeme horkou vodou. Další variantou v oblasti čištění odpadu je, že sodu zalijeme octem, necháme chvíli působit a poté řádně prolijeme opět horkou vodou.
barevné rozstřikovače
Jedlá soda je i výborným pohlcovačem pachů. Můžete ji tak nasypat přes noc do bot nebo dát mističku se sodou do botníku. Veškeré pachy pohltí. Pokud máte doma spíše koberce, než výše zmíněnou dlažbu a trápí vás zápach z nich, jedlou sodou posypte koberec a vyluxujte. Zápachu se tím zbavíte.

Jedlou sodu můžeme použít i v kosmetice, návodů a receptů například na bělicí zubní pasty nalezneme na internetu spoustu. Věřím, že Vám výše uvedené tipy s využitím jedlé sody budou užitečné a Váš domov díky tomu bude zářit čistotou.