Jak vytvořit perfektní zahradu?


Zahrada by měla podtrhnout krásu domu a vytvořit klidné místo pro čtení či relax. Pokud tyto vlastnosti nemá, je vhodné začít zahradu přetvářet tak, aby splňovala vaše požadavky. Podívejte se na pár tipů, které by vám mohly být inspirací na cestě, za vysněnou zahradou.

  1. Zeleň

Přestože je zahrada bez stromů a keřů jednoduchá na úpravu, rozhodně nepřináší možnost odpočinku. Zeleň se postará o zútulnění zahrady a dává pocit většího bezpečí. Zeleň volíme dle našeho uvážení. Vhodné je kombinovat stromy a keře větších i menších vzrůstů současně, mezi nimiž budou průchozí cesty či lavička na posezení.

  1. Voda

Není nic uklidňujícího než tekoucí voda. A jestliže máme na zahradě dostatek volného místa, můžete si pořídit fontánu či jezírko. V tomto případě bude nutná častá údržba, ale výsledek stojí za to. Jezírko můžeme osázet lekníny či jinými vodními rostlinami. Neopomenout bychom neměli ani na pestrobarevné rybičky, které jsou vhodné do venkovních jezírek.

  1. Zahradní stavby

Ať už půjde o venkovní krb, zahradní domek či dřevěný altán, rozhodně dodají vaší zahradě noblesu. Jsou stovky různých materiálů, které můžete na stavbu použít a proto je jisté, že v nich najdete i svůj styl. Nejprve najděte vhodné místo pro výstavbu. To by nemělo být svahovité, podmáčené či jinak nevhodné pro stavbu.

dřevěný altán

  1. Zužitkujte zahradu

jablečný sad

Pokud spíše přemýšlíte o přeměně vaší zahrady na něco užitečného, vytvořte si záhony, nejlépe vyvýšené, které následně osaďte zeleninou. Při dostatku místa pořiďte skleník a pěstujte zeleninu celý rok. Záhony, jeli to možné, orientujte na jižní stranu. Zahradu lze pokrýt ovocnými stromy či keři a při jejich pravidelné údržbě a péči, budete odměněni bohatou úrodou. Nezapomínejte ani na pravidelné stříhání větví, kterým zvýšíte výnos úrody. Důležité je se rozhodnout, jaké odrůdy stromů preferujete a zda bude péče o daný druh stromu komplikovaná.